Inflace

//

Pojem inflace děsí snad každého spotřebitele. Jde totiž o oslabení reálné hodnoty dané měny a tím i kupní síly vůči zboží a službám. V praxi se dá princip inflace vysvětlit tak, že za 100 Kč si dnes koupím méně, než jsem si koupil včera.

Inflace tudíž není jen ekonomický pojem, ale jev, se kterým se běžně setkáváme a má na nás přímý vliv. To, jak se peníze znehodnocují závisí na dané ekonomice, na ekonomickém růstu atd. V ČR má Česká národní banka za cíl inflaci kolem 2 % ročně. V letošním roce 2022 se však její hodnota vyhoupla až na 10 %.

Příčiny inflace

Pokud se ptáte, co inflaci způsobuje, pokusím se vám to v následujících odstavcích vysvětlit. Při inflaci dochází k nárůstu cenové hladiny peněz, což může být způsobeno jak ze strany nabídky (zboží a služby), tak i na straně poptávky (množství peněz). Inflace ze strany nabídky je typicky způsobena růstem cen zboží, za čímž může být např. vyčerpání zdrojů, vytíženost, pokles produktivity atd. Nabídkovou inflaci můžou způsobit i přírodní faktory, výpadek technické struktury nebo třeba světová pandemie, která výrazně zpomalí produkci ze strany nabídky, která se ji snaží poté dohnat. Příčiny inflace ze strany poptávky neboli zákazníků je způsobena rychlejším růstem peněžní zásoby, než je růst celkového produktu.

Dopady inflace

Jak již tušíte, inflace má spíše negativní dopady. Záleží však na úhlu pohledu a na tom, na které straně stojíte. Pokud jste totiž dlužníci a reálné úrokové míry jsou záporné, díky inflaci automaticky bohatnete. Inflace je proto výhodou i pro státy, protože ty jsou největšími dlužníky ze všech a jejich dluh se tím tak postupně umazává. Dalšími důsledky inflace je také růst mezd, vyšší úrokové sazby, vyšší míru nejistoty a obecné zvýšení nákladů. Růst mezd se sice na první pohled může zdát jako pozitivní, a dokonce se díky tomu budeme z krátkodobého hlediska cítit bohatší, avšak s postupem času zjistíme, že i když nám mzda stoupla, reálně jste kvůli rostoucím cenám statků nezbohatli.

Pokud vývoj inflace dlouhodobě převyšuje ekonomický růst o 3-4 procentní body či více, stává se z toho skutečný problém. Kvůli růstu úrokových sazeb si lidé i firmy přestávají půjčovat, zpomalí se investice do nových projektů či stavby domů a celkově se ekonomika výrazně zpomalí a v důsledku toho klesá. V případě dlouhotrvající inflace se ekonomika dostane do tzv. Inflační spirály, která spočívá v tlačení na růst mezd, který zase tlačí na růst cen.

Jak se před inflací bránit?

Je všeobecně známo, že nejhorší možná varianta, jak uchovávat peníze je „doma pod polštářem“. Kromě toho, že z dlouhodobého hlediska budou rok od roku ztrácet na hodnotě jim také hrozí např. krádež, ale třeba i nějaká přírodní katastrofa, která vaše úspory nevratně zlikviduje. Ačkoliv se to může zdát jako extrémní situace, nejsou nereálné, a je proto lepší uchovat vaše finance i jiným způsobem. O něco bezpečnější variantou pro uložení peněz je uložení v bance. To však neřeší problém se ztrátou kupní síly vašich peněz. A to ani pokud budete mít založen spořící účet, který nabízí úrok kolem 3 %. Ptáte se, jak se tedy tomuto jevu ubránit? Investice.

Jak se říká, risk je zisk a v případě investic to platí dvojnásob. Jednou z možných variant může být koupě investičního bytu, avšak jedná se tak o poměrně vysokou částku, kterou je potřeba do bytu vložit. Zajímavou alternativou proto může být využití realitního fondu, do kterého stačí vložit mnohonásobně nižší částku nebo nákup dluhopisů. S investičními byty či investičními kancelářskými prostory je možné dosáhnout mnohonásobně vyšších výnosů, než u klasických stavebních spoření a vyplácení úroků se uskutečňuje v mnohem kratším časovém horizontu. Je však nutné předem zvážit, zda je konkrétní nemovitost vhodná pro investiční účely a splní vaše požadavky. Všeobecně je však možné říct, že je investice do nemovitosti jednou z nejbezpečnějších variant, uchovává hodnotu peněz, chrání je před inflací a také zajišťuje případné bydlení dalším generacím. Do nemovitosti tak může investovat opravdu každý, a to s velmi zajímavým výnosem.

Poměrně oblíbené je stále i investování do zlata, které slouží jako skvělý uchovatel hodnoty peněz, avšak k účelům zbohatnutí je vhodné zvážit spíše jiné druhy investice. Pokud se nebojíte investovat do nehmatatelných forem, pak můžete nakoupit akcie nějaké společnosti. Akcie však mívají dlouhý investiční horizont a představují určité riziko. No a v neposlední řadě stojí za zmínku také stále oblíbenější kryptoměny, které se staly hitem posledních let, a na kterých se dá vydělat poměrně rychle. Představují však ještě větší riziko než akcie, protože jejich vývoj je naprosto nepředvídatelný.

Nabízím nezávazné konzultace i poradenství.

Mgr. Josef Lindovský
Jurečkova 20,
702 00 Ostrava

Spoření
Hypotéky
Pojištění